Як стати на облік по вагітності?

img

У жіночій консультації рекомендують стати на облік по вагітності у термін до 12 тижнів. Чи можуть відмовити, якщо Ви звернулися значно пізніше? Або, якщо Ви звертаєтеся не за місцем реєестрації? Відповіді на питання, стосовно постановки на облік по вагітності, нюанси цієї процедури та документи, які потрібно заповнити читайте у нашій інструкції.

Вибір лікувального закладу і лікаря – добровільний
Ви маєте право звернутися у будь-яку жіночу консультацію із заявою про прийняття на облік до обраного лікаря. Якщо у  фахівця, велике робоче навантаження – мають запропонувати інших лікарів.

Якщо жінка звертається не за місцем реєстрації, відмовити їй не мають права. Але можуть попросити надати підтвердження проживання вагітної саме в Києві. Це або довідка з житлово-експлуатаційної контори, роботи, навчання, або договір оренди житла.

Куди скаржитися у випадку відмови?

Якщо Вам відмовляють у постановці на облік – пишіть скаргу на ім’я головного лікаря закладу, до якого Ви звернулися чи департаменту (відділу, управління) охорони здоров’я. Скаргу краще зробити в 2 екземплярах, щоб залишити собі примірник з відміткою про прийняття документу.

Прийняття на облік безкоштовне

Вимагати якусь оплату у Вас не мають права. Навіть, якщо Ви звертаєтесь не за місцем проживання. Всі внески, які є благодійними – добровільні, і від них можна відмовитися.

Які документи заповнюються при постановці на облік?

Майбутня мама повинна власноруч заповнити «Анкету вагітної». У ній надається докладна інформація про наявні ризики для виношування дитини.

Дані про стан здоров’я майбутньої мами фіксуються в «Індивідуальній карті вагітної і породіллі» (Додаток 1). А також відомості про батька дитини, стан його здоров’я, вік, група крові та резус-фактор, шкідливі звички тощо.

Завжди мати при собі «Обмінну карту»

«Обмінна карта» може допомогти лікарям при екстреній ситуації і прийняти правильне рішення при пологах. У ній вказуються всі результати аналізів, УЗД, тестів, описується специфіка перебігу вагітності. Цей документ вагітна повинна завжди мати при собі на випадок термінової госпіталізації. (Додаток 2)

Вимагати здавати аналізи в платній лабораторії не мають права!

За необхідності майбутній мамі призначаються певні види обстежень, але якщо вони проводяться лише в платній лабораторії, то жінка має право відмовитися.

Чи можуть відмовити, якщо звернулися на останніх тижнях вагітності?

Відсутність належного лікарського нагляду під час вагітності підвищує ризик як для дитини, так і для матері. Але якщо жінка стає на облік пізніше належних термінів, їй не мають права відмовляти в оформлені.

Крім того, постановка на облік дає можливість жінці вийти в оплачувану відпустку по вагітності і пологах з тридцятого тижня вагітності. Якщо жінка не стоїть на обліку в жіночій консультації, то відпустка розраховується з дати пологів.      

Законодавча база

Права майбутніх матерів при постановці на облік у жіночу консультацію регулюються наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.07.2011 № 417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні», Методичними рекомендаціями щодо організації надання амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги, Законом України та Конституцією України.

Якщо у Вас виникли труднощі із обліком по вагітності фахівці Центру захисту киян допоможуть проконтролювати, щоб Ваші права було захищено.

Додатки:

- Додаток 1 (Анкета вагітної);

- Додаток 2 (форма № 111/о «Індивідуальна карта вагітної і породіллі»);

Додаток 3 (форма № 113/о «Обмінна карта»).

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму