Як узаконити дачу, збудовану без дозволу?

img

Чимало українців, зокрема й киян, які мають дачі або житлові будиночки, свого часу зводили їх без дотримання дозвільних формальностей. Тож на сьогодні ці споруди фактично незаконні.

Отримати дозвіл на будівництво завжди було складно й дорого. Тому дачі здебільшого зводилися взагалі без документального оформлення. А це означає, що власник не може ні продати, ні подарувати, ні заповісти свій будинок. Але тепер з’явилася можливість вирішити цю проблему.

Законодавче врегулювання

Ще навесні 2018 року Верховна Рада внесла зміни до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» для продовження терміну прийняття в експлуатацію так званих самобудів. Але тільки тепер уряд спромігся затвердити порядок проведення легалізації незаконних дач та будиночків. Тож процес розпочався.

Згаданий закон зобов’язує органи державного архітектурно-будівельного контролю прийняти в експлуатацію житлові будинки та господарські споруди, які були зведені без дозволу. Скористатися будівельною амністією можуть громадяни, чиї житлові будинки, дачні будівлі включно з господарськими були зведені в період із 5 серпня 1992-го по 9 квітня 2015-го і мають загальну площу не більш як 300 м2. Потрапляють під неї й сільгоспспоруди без обмеження площі, зведені до 12 березня 2011 року. Право на амністію не обмежене в часі. Тобто легалізувати незаконні будівлі, зведені в зазначений період, можна буде коли завгодно.

У Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ) запевняють, що закон і затверджений порядок його виконання не передбачають у межах процедури легалізації жодних платежів на користь державних органів.

Важливі нюанси

Право проводити технічне обстеження та обміри будівель мають БТІ. Причому як державні, так і приватні. Вартість їхніх послуг залежить від регіону, площі та форми будівлі. Якщо говорити про Київську область, то тут ціна стартує з 1,5 тис. грн за оформлення паспорта БТІ для невеликого житлового будинку. Звісно, що більша й складніша будівля, то вища ціна.

Варто зазначити, що до обов’язків інженера БТІ не входить виявлення порушень будівельних норм. Він вказує тільки ті порушення, які впливають на оформлення технічного паспорта.

Отримавши висновок із БТІ, можна подавати пакет документів до регіонального управління ДАБІ:

  • заяву про прийняття об’єкта в експлуатацію;

  • звіт про проведення технічного обстеження;

  • копію документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку;

  • копію технічного паспорта.

Заповнювати й подавати документи в ДАБІ має право власник об’єкта або його довірена особа. Після їх перевірки буде видана декларація про готовність будинку до експлуатації. Цей документ узаконює проживання в будинку, його продаж, передачу в спадок тощо. Поштові адреси присвоюють теж працівники місцевих відділів ДАБІ. Затверджуються вони на сесіях місцевих рад.

Варто пам’ятати: якщо земля не належить людині, яка збудувала дім, або не взята в довгострокову оренду, отримання декларації про готовність до експлуатації неможливе.

З огляду на те що жодних офіційних документів на самобуди немає, а час будівництва визначається зі слів власника, можна припустити, що під амністію потраплять практично всі самобуди незалежно від реального часу їх зведення.

Якщо у вас виникли труднощі з узаконенням самобуду, фахівці Центру захисту киян допоможуть вам відстояти свої права. Телефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019.

Центр захисту киян створено за ініціативи Юлії Тимошенко для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму