Як безпечно користуватися банкоматом?

img

Банківські картки стають невід’ємною частиною нашого життя. Навіть ті, хто принципово хоче використовувати тільки «живі» гроші, мають розуміти: прогрес неминучий. Адже більшість усіх виплат — зарплатних, комерційних чи соціальних — сьогодні здійснюються саме за допомогою карток, що, своєю чергою, призводить до появи й нових ризиків для користувачів цих послуг.

Зчитування даних платіжної картки, викрадення PIN-коду, пограбування біля банкомата під час зняття готівки, комп’ютерні маніпуляції — ось лише неповний перелік ризиків, які мають ураховувати ті, хто переходить на безготівкову форму розрахунків. Так, банківські картки забезпечують кращий захист ваших грошей. Адже вкраденим пластиком можна скористатися тільки за умови, що відомий секретний код. Але технічні можливості шахраїв також не стоять на місці. Тому обережність у будь-якому разі не завадить.

Грабіжники біля банкомата

Випадки, коли зловмисники чекають майбутню жертву поблизу банкомата, не поодинокі. Жертвою грабіжників може стати як пенсіонер, так і молодий чоловік, який неправильно оцінив ситуацію. Тому варто обирати банкомати, що встановлені в людних місцях. Уночі гроші краще взагалі не знімати. А якщо це конче потрібно, то обирати ті з них, які стоять у цілодобових супермаркетах чи відділеннях банків. І, звісно ж, бажано, щоб ваші дії «прикривав» хтось із близьких чи знайомих.

Зрозуміло, що в житті завжди є місце для помилки. Тому, якщо вже потрапили в ситуацію, коли вас «притисли» під час зняття готівки, намагайтеся зберігати спокій. Спробуйте покликати на допомогу. Або, як варіант, зробіть так, щоб банкомат заблокував картку. Останніми роками поміж поширених порад була така: набрати PIN навпаки (тобто замість 1234 ввести 4321), і тоді банкомат автоматично заблокує операцію та викличе поліцію. Але це не так! На початку 2000-х американські банки й справді обговорювали можливість запровадження такої «тривожної кнопки», але зрештою відмовилися від такої ідеї. Адже кількість хибних спрацювань через помилку клієнта була б величезною. І поліції довелося б здійснювати сотні зайвих виїздів. Тож найкращий спосіб — спробувати «забути» свій PIN-код. Якщо тричі набрати його неправильно, банкомат і справді заблокує картку. І це не міф, а реальність.

Підступний скімінг

Останнім часом набирає розмаху такий спосіб шахрайства, як скімінг. Він передбачає встановлення на банкомат спеціальних пристроїв, які імітують оригінальні деталі. Зокрема, це може бути накладна клавіатура, яка запам’ятає введений PIN, а також мініатюрні відеокамери (з тією самою функцією). Окрім того, встановлюється і власне скімер — спеціальна накладка на кардридер. Усі ці пристрої максимально схожі на справжні. Їхня мета — зчитати дані вашої картки, щоб можна було виготовити її дублікат.

Запам’ятайте п’ять правил запобігання скімінгу, визначені Національною програмою сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків:

1) зверніть увагу на зовнішній вигляд банкомата й порівняйте його з фотографією на екрані (такі фото розміщують усі банки, щоб користувач міг переконатися, що на банкоматі немає стороннього устаткування);

2) легенько посмикайте за кардридер — сторонні накладки встановлені так, щоб їх можна було легко зняти;

3) вводячи PIN, прикривайте клавіатуру рукою, портмоне, сумкою або головним убором;

4) встановіть на картці ліміт на зняття грошей та операції в інтернеті; у разі потреби ліміт можна легко зняти, зателефонувавши в банк (на це знадобиться кілька хвилин);

5) підключіть послугу мобільного банкінгу, щоб бути в курсі всіх операцій із вашою карткою; якщо вам надійшло повідомлення про операцію, яку ви не здійснювали, негайно зв’яжіться з банком і заблокуйте картку, щоб запобігти іншим спробам скористатися вашим рахунком.

Насамкінець слід додати, що вже є повідомлення від української поліції про появу скімерів, які встановлюються безпосередньо в щілину кардридера. Як із цим боротися, невідомо. Тож наголосимо ще раз: користуватися банкоматами краще безпосередньо у відділенні банку. Також фахівці радять якнайшвидше переходити на використання карток із чипами. Саме вони забезпечують найвищий захист від скімінгу.

Якщо банкомат «з’їв» вашу картку

Якщо виникла така ситуація, вже немає значення, чому саме це сталося: ви ввели неправильний код чи то технічна помилка. Порядок лишається той самий.

Отже, у випадку блокування картки на екрані має з’явитися відповідне повідомлення. Найчастіше це напис «Card is retained». Інколи може бути й закодоване пояснення: 41 — картка була загублена; 43 — картка була вкрадена. Або й просто 04, якщо видимої причини вилучення немає.

Перший крок — зателефонувати в кол-центр, його номер має бути написаний на самому банкоматі. Якщо в банку немає до вас претензій, картку повернуть після чергової інкасації. Іноді чекати її доводиться доволі довго. Тим більше якщо неприємність сталась у вихідні. Деякі банки запровадили послугу термінової інкасації. Скориставшись нею, отримаєте свій пластик протягом кількох годин. Але така послуга платна. Її вартість різниться залежно від банку.

Слід зазначити, що останнім часом стає дедалі популярнішим ще один міф: якщо протягом 3–5 хв затискати кнопку «відміна», банкомат без проблем поверне картку. Не радимо вдаватися до таких експериментів.

Не намагайтеся вимкнути банкомат. Картку назад ви точно не отримаєте, натомість поліція може неоднозначно кваліфікувати ваші дії. Також не треба стукати по клавішах чи по екрану. Наслідок також може бути дуже неприємним. Поліція точно задокументує спробу навмисного пошкодження дорогого обладнання.

Загалом найкраща порада для безпечного користування банкоматами — будьте максимально уважними та обережними. І про всяк випадок обзаведіться ще однією карткою, щоб часом не лишитися взагалі без грошей.

Якщо ви зіткнулися з проблемною ситуацією, де ваші права були порушені і ви хочете відновити справделивість, телефонуйте до нас за номером 0 800 30 20 19. Всі послуги Центру захисту киян БЕЗКОШТОВНІ.

Центр захисту киян створено за ініціативи Юлії Тимошенко для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму