Чому через борги за комуналку можна стати банкрутом і втратити майно?

img

Нещодавно Верховна Рада ухвалила важливий документ, що стосується всіх, хто має суттєві борги перед банками або іншими кредиторами. Ним уперше вводиться таке нове для України поняття, як банкрутство фізичних осіб.

Мова про Кодекс з процедур банкрутства. За півроку українці, що мають заборгованість, яку вони не здатні погасити, зможуть оголосити себе банкрутами. Крім того, новий документ встановлює особливий п’ятирічний період реструктуризації іпотечних валютних кредитів і скасовує мораторій на вилучення квартир у неплатників.

Хто може стати банкрутом

Згідно з Кодексом фізична особа або підприємець може бути визнаний банкрутом тільки за рішенням господарського суду. Ухвалюється воно в результаті розгляду процедури банкрутства, ініціювати яку може сам боржник. Якщо він вважає, що не здатен розрахуватися з боргами через скрутне фінансове становище, це реальний вихід. Частину боргових зобов’язань буде покрито в результаті реалізації майна боржника, а іншу частину списано. Провадження у справі про банкрутство відкриває господарський суд, якщо безспірні вимоги кредиторів до боржника – фізичної особи становлять не менш як 100 мінімальних зарплат (372 300 грн), а до боржника-підприємця — не менш як 300 (1 116 900 грн).

Важливо розуміти, що підставою для банкрутства можуть стати будь-які види заборгованості, зокрема й за комунальні послуги. Наприклад, якщо людина не оплачує їх уже тривалий період і заборгованість перевищує 372 300 грн, вона може самостійно ініціювати процедуру банкрутства.

Що саме є для вас є життєво необхідним і не підлягає реалізації, визначить суд.

Банкрутство за «власним бажанням»

Але в деяких ситуаціях процедура банкрутства має розпочинатися незалежно від бажання боржника. Кодекс зобов’язує боржника – фізичну особу звернутися із заявою про порушення процедури банкрутства в разі, якщо сукупний розмір його боргів перевищує 300 мінімальних зарплат (1 116 900 грн), а для фізичної особи-підприємця — 500 (1 861 500 грн) і людина не здатна з об’єктивних причин розрахуватися з кредиторами. Наприклад, через втрату єдиного джерела доходів, хворобу чи інші обставини. Ті, хто не подасть таку заяву, згідно з Кодексом втратять можливість звільнення від боргів.

На час процедури суд обов’язково призначає арбітражного керуючого з-поміж осіб, які мають відповідну ліцензію Міністерства юстиції і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих.

Після початку процедури банкрутства господарський суд ухвалює рішення про забезпечення прав кредиторів, на підставі якого накладається заборона на відчуження конкретного рухомого і нерухомого майна. Також можливі арешт рахунків у банках, заборона реалізації належних боржникові акцій, інших цінних паперів, часток у бізнесі тощо. Ці обмеження діють до завершення всіх процедур банкрутства.

Зазначимо, що норми Цивільного кодексу не зазнали змін. Тож відчужувати квартиру, у якій прописані неповнолітні діти, не мають права.

Як арештовуватимуть і продаватимуть майно боржників

З моменту набрання чинності новим Кодексом втрачає силу Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». Тож уже за півроку кредитори почнуть на законних підставах вимагати арешту й продажу нерухомості, автомобілів та іншого майна боржників.

Після визнання господарським судом боржника банкрутом на сайті судової влади публікується відповідне оголошення і починається процедура погашення боргів. Усі кредитори можуть подавати свої вимоги до боржника. Суд призначає керуючого реалізацією майна, що повинна відбуватися на відкритому електронному аукціоні. Такий аукціон має забезпечити відкритий процес торгів, до якого матимуть доступ усі охочі.

Неіснуюча процедура

Але, як кажуть, диявол криється в деталях. Щоб процедура справді була відкритою, а не перетворилася на традиційний корумпований закулісний дерибан, влада має створити захищену та прозору систему спеціальних аукціонів. На сьогодні її не існує. Тому не виключено, що процедуру аукціонів буде прописано таким чином, щоб майно боржників розпродувалося за безцінь лише «своїм» покупцям.

Згідно з Кодексом боржник має право оскаржити результати продажу на електронному аукціоні, якщо були порушення процедури торгів, які могли перешкоджати реалізації майна за найвищою ціною. Також обмежена можливість керуючого реалізацією скасовувати аукціон. Це ніби захищає права боржника. Але нагадаємо: усе залежатиме від самої процедури, якої наразі не існує.

До речі, не всі борги можуть бути списані в процесі банкрутства. Зокрема, кредитні гроші, витрачені на відпочинок, розваги, придбання предметів розкоші, укладення парі, азартні ігри.

Наслідки банкрутства

За словами юристів, оголошення про визнання громадянина банкрутом публікуватиметься на порталі судової влади. Позитив — звільнення від сплати боргів, які неможливо покрити після реалізації майна. Негатив — заборона на ведення самостійної діяльності протягом п’яти років. Зокрема, банкрути не зможуть бути адвокатами, нотаріусами, арбітражними керуючими, приватними виконавцями. Також протягом п’яти років діятиме заборона на отримання кредитів, поруку, надання застави без вказівки факту банкрутства. Крім того, необхідно зазначати його під час реєстрації підприємницької діяльності.

Якщо у вас виникли проблеми з боргами за комунальні послуги — зверніться на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи спробують вам допомогти.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму