Перепланування квартири: можна, якщо обережно

img

Віднедавна для українців спростили дозвільні процедури з облаштування власних помешкань у багатоквартирних будинках. Для проведення деяких видів робіт відтепер узагалі не треба оформляти жодних документів.

Кажуть, що ремонт можна прирівняти до двох пожеж чи трьох потопів. А якщо він ще й потребує перепланування квартири, то це вже як вселенська катастрофа. І не тільки через складність та вартість робіт. Купа дозволів і погоджень могла довести до сказу навіть найстійкіших із нас.

Пересторога чи хабарництво?

Навіть ті зміни, які не становили жодної небезпеки, чиновники примудрялися заганяти в непрохідні нетрі бюрократії. Більшість проблем традиційно пропонувалося вирішити за допомогою хабара. А хто не погоджувався, отримував цілий букет ускладнень. По-перше, у випадку виявлення незаконного перепланування на власника квартири накладали штраф. У крайньому разі через чуд могли навіть змусити повернути все як було. Окрім того, ускладнювався процес продажу квартири через розбіжність із документами.

Офіційна процедура отримання дозволу на перепланування квартири передбачала звернення до Державної архітектурно-будівельної інспекції України. І навіть у випадку позитивного рішення чекати на оформлення документів доводилося до півроку.

Некапітальні стіни та внутрішні мережі

Сьогодні ситуація дещо змінилася: набрав чинності новий Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Документ розробило Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Тепер власники квартир і будинків можуть узагалі без жодних погоджень переносити стіни та комунікації. Єдине обмеження: як і раніше, не можна чіпати несівні стіни та огороджувальні конструкції (зокрема, зовнішні стіни та дахи). Під забороною також лишились інженерні системи загального користування. Тобто у своєму помешканні можна перенести внутрішні некапітальні стіни. Заборона чіпати зовнішні стіни означає незаконність балконів із виносом, із яких фактично роблять додаткову кімнату. Плюс власник може замінити розведення труб води та опалення чи модернізувати внутрішні електромережі. Натомість так звані стояки, які перебувають у загальнобудинковій власності, чіпати не можна.

Позитив від такого нововведення дещо затьмарюється щоденною практикою. По-перше, не кожен власник квартири здатен чітко визначити, яка саме стіна є несівною. По-друге, у старих хрущовках узагалі небезпечно чіпати стіни, оскільки через значне зношення та просідання навіть легкі міжкімнатні перекриття беруть на себе частину навантаження.

Прикладів, коли необережне перепланування мало серйозні наслідки, безліч. Щороку в столиці фіксуються обвали в багатоквартирних будинках саме з цієї причини. Годі й казати, до яких проблем призводять самовільне перенесення газових плит і непрофесійне подовження труб. Тож радіти нововведенню треба дуже обережно і в будь-якому разі не втрачати здоровий глузд у будівельному запалі.

Детальну інструкцію як оформити перепланування читайте тут  https://czk.org.ua/kyiv/lifehacks/899

Якщо у вас виникли проблеми з переплануванням квартири - телефонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші спеціалісти спробують вам допомогти.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму