Дитину цькують у школі: що робити і куди звертатися?

img

Однією з найбільших проблем українських шкіл, яку прийнято замовчувати і не надавати їй належної уваги, є булінг, або ж цькування. Згідно з дослідженням ЮНІСЕФ 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з булінгом. 24% стали його жертвами, з них 48% нікому не розповідали про це.

Більшість дітей намагаються замовчувати проблему і не розповідають учителям та батькам про образи. Керівництво школи також найчастіше намагається приховати факт цькування, оскільки насамперед переймається «престижністю» навчального закладу.

Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон, який має протидіяти булінгу. Згідно зі ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення за булінг (цькування), який вчиняється стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, передбачено штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 год. Якщо вдасться довести, що вчитель або директор школи знав про булінг і не звернувся до поліції, з нього також буде стягнуто 1700 грн. А коли кривдник і далі знущатиметься над дитиною, передбачено штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи від 40 до 60 год. Якщо цькуванням займається малолітня чи неповнолітня особа, відповідальність покладається на її батьків або тих, хто їх заміняє. 

Як довести?

За законом, якщо дитину цькують у школі, її батьки повинні звернутися з письмовою заявою до директора. Той, своєю чергою, повинен зібрати комісію (хто має входити до комісії, у документі не зазначено) та викликати поліцію. Правоохоронці складають протокол про адміністративне порушення. Остаточне рішення ухвалюватиме суд.

Найбільше під час усієї цієї бюрократичної тяганини страждає дитина, яку цькують. Вона має довести, що до неї систематично вчиняли психологічне, фізичне, економічне або сексуальне насильство, а також розповісти, що саме вона відчуває (страх, приниження, тривогу, соціальну ізольованість).

Саме тут відкриваються основні недоліки нового закону. Автори так і не спромоглися дати чітке визначення поняттю «булінг», як і детальне визначення видів насильства. Фактично, якщо вашу дитину цькують у школі, ви повинні звернутися до директора, який, своєю чергою, скличе комісію, до якої невідомо хто має входити. І ці люди визначатимуть, вчинялося над дитиною насильство чи ні. І ось тут безліч можливостей для інтерпретацій, перекручень, тиску, а то й шантажу.

На булінг можуть поскаржитися й освітяни

Важливо, що тепер на цькування з боку учнів можуть поскаржитися й шкільні вчителі. Процедура така сама, як і з дітьми: з відповідною заявою треба звернутися до директора. Чи реагує керівник закладу на такі заяви, перевірятиме освітній омбудсмен — черговий посадовець у МОН.

А от куди звертатись, якщо сам директор цькує вчителів і створює нестерпну атмосферу в колективі, у законі не зазначено. 

Перший вирок

За словами керівника юридичного департаменту Центру захисту киян та правозахисника Юрія Власенка, і далі замовчувати проблему булінгу було неможливо. Запровадження відповідальності за цькування свідчить про те, що суспільство вже визнає проблему. Але чи зможе така відповідальність вирішити її, покаже час.

Так, у Єдиному державному реєстрі судових рішень уже з’явилася перша постанова, винесена Бориспільським міськрайонним судом Київської області, якою накладено штраф у розмірі 850 грн на матір школярки, що цькувала свою однокласницю. Правоохоронні органи встановили, що учениця чинила психологічне та сексуальне насильство щодо іншої дівчини, викладаючи непристойні фото в Instagram. У цьому конкретному випадку мати школярки цілковито визнала провину. Проте якби вона зайняла іншу позицію, то в суді треба було б доводити факт цькування. І тоді невідомо, чим саме закінчився б розгляд і як вплинула б така публічність на дітей.

У будь-якому разі лише за допомогою штрафу вирішити проблему неможливо. Набагато важливіше, щоб батьки дитини, яка здійснювала цькування, знайшли підхід до неї й змогли пояснити, що так робити не можна. Інакше не виключено, що сплата штрафу дорослими призведе лише до загострення стосунків із дитиною, подальших конфліктів та цькування нею інших дітей.

Якщо вас чи вашоу дитину цькують у школі - зателефонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи спробують вам допомогти.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму