Як домогтися виплати аліментів?

img

Найбільше через невдалі шлюби страждають діти: у ранньому віці їм уже доводиться бути учасниками батьківських чвар та переживати серйозний стрес.

Розмір аліментів установлює суд

Після розлучення чи не найгострішим стає питання аліментів. Інколи батьки за спільною згодою можуть визначити суму та періодичність її сплати. Однак така добровільна домовленість трапляється дуже рідко. Тож єдиним виходом із ситуації є звернення до суду.

Розмір аліментів залежить від заробітку платника та кількості дітей. Схема нарахування досить проста: що більший дохід, то більші виплати. Так, на одну дитину вони можуть становити третину заробітку платника, на двох і більше — половину. Нерідко особа, з якої стягуються аліменти, є безробітною. У такому разі розмір визначає держава: 50% прожиткового мінімуму для дитини. Сам прожитковий мінімум мізерний і не перевищує 2000 грн. А якщо точніше, то для дітей до 6 років він становить 1492 грн, від 6 до 18 — 1860 грн, для повнолітніх — 1762 грн.

«До Центру захисту киян часто звертаються жінки, які не можуть отримати аліменти. За нашу практику можемо сказати: не платить кожен другий. Інколи заборгованість перевищує десятки тисяч гривень», — коментують юристи ЦЗК.

Санкції Мін’юсту щодо злісних неплатників не діють

Нещодавно Мін’юст запровадив суворіші санкції щодо злісних неплатників аліментів. Зокрема, їм заборонено водити автомобіль, полювати або виїжджати за кордон. Українці такі обмеження сприйняли позитивно, однак на більшість порушників вони не подіяли: у Єдиному реєстрі боржників лише 169 853 злісних неплатників аліментів.

Злісним неплатникам заморожують банківські рахунки

По допомогу до Центру захисту киян звернулася Ірина, яка п’ять років тому розлучилася з чоловіком. Від невдалого шлюбу лишилася восьмирічна дитина, яку жінка виховує вже з новим чоловіком. Однак рідний батько відмовляється фінансово підтримувати свою доньку й участі в її житті не бере. Чоловік не бажає спілкуватися з колишньою родиною, адже Ірина вийшла заміж удруге. Хоча ще при розлученні йому присудили сплачувати щомісяця 1500 грн аліментів, він ухиляється від відповідальності. Санкції Мін’юсту його не лякають, адже за невиплати чоловіка жодного разу не карали.

Юристи ЦЗК допомогли Ірині скласти звернення до Державної виконавчої служби Дніпровського району, у якому вона проживає.

У зверненні жінка вказала назву й дату видачі виконавчого документа (наданий судом на підставі рішення про стягнення аліментів), свої ПІБ, дату та місце народження, ІПН, номер телефону, спосіб перерахування стягнутих аліментів та номер банківського рахунку. А також написала заяву, у якій зазначила про факт невиконання колишнім чоловіком рішення суду, його місце проживання та особисті контакти.

Після звернення державний виконавець зв’язався з боржником і повідомив, що в разі невиплати аліментів до нього буде застосовано санкції. Попередження на чоловіка ніяк не вплинуло. Ірина ще місяць безрезультатно очікувала виплати аліментів на дитину. Однак на злісного неплатника досить швидко подіяло блокування його банківських рахунків. Єдина умова їх розмороження — виплата аліментів. Уже на другий день чоловік погасив частину заборгованості. Якщо в майбутньому він знову почне ухилятися від виплат, до нього буде застосовано суворіші санкції.

Виплати на навчання тільки через суд

З дещо складнішим питанням до Центру захисту киян звернулася Катерина. Дівчині 19, батьки розлучилися дев’ять років тому. Батько аліментів не платив, її виховувала мати.

Нині Катерина є студенткою університету, а тому потребує додаткових коштів. Дівчина вчиться на денній формі й щодня витрачає на дорогу, харчування та необхідне канцелярське приладдя — загалом до 2500 грн щомісяця. Мати оплачувати все це не може, тому що працює бібліотекаркою у філії ЦБС Святошинського району й отримує близько 5000 грн. Через фінансову скруту дівчині доводиться працювати ночами в одному зі столичних фастфудів. Тому часу не лишається не тільки на сон та відпочинок, а й на саме навчання.

У відчаї Катерина попросила допомоги в батька, однак той відмахнувся від доньки, сказавши, що вона вже доросла й повинна сама про себе дбати. Її мати звернулася по допомогу до Центру захисту киян. Юристи підтвердили: аліменти можна отримати, навіть якщо дитина повнолітня. Згідно із законодавством батьки можуть надавати матеріальну допомогу дитині до 23 років. Однак призначена вона виключно для навчання, тобто в разі хвороби чи виникнення іншої надзвичайної ситуації домогтися виплати нереально. Відповідне рішення ухвалює суд. Позиватися має не сама Катерина, а її мама. Судовий збір у справі, що стосується аліментів, не сплачується.

Мати Катерини вже подала позовну заяву до Святошинського районного суду й чекає на перше засідання.

Коментар експерта

Голова Центру захисту киян та юрист Віталій Нестор зазначає, що на сьогодні виплата аліментів має складний системний характер, який потрібно прискіпливо досліджувати. До вирішення цього питання необхідно підходити серйозно.

Державою встановлено мінімальний розмір аліментів, якого недостатньо для нормального життя та розвитку дитини. Так, якщо особа, яка має сплачувати аліменти, є безробітною, сума варіюватиметься від 746 грн до 930 грн залежно від віку дитини. Крім того, досить часто платник аліментів приховує свій реальний дохід, щоб зменшити відрахування. Для правильного визначення розміру аліментів необхідно знати офіційний дохід і мати відповідне документальне підтвердження.

За тими зверненнями, які надходять до Центру захисту киян, ми бачимо, що ще більшою проблемою є отримання цих грошей від платників. Останнім часом держава вживає заходів, які мають стимулювати вчасну сплату аліментів, проте механізм реалізації залишає бажати кращого. Зацікавлена особа повинна сама контролювати цей процес і постійно звертатися з відповідними заявами в державні органи, зокрема до держвиконавців.

Якщо у вас виникли проблеми з отриманням аліментів - зателефонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи вас проконсультують.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму