За якими нормами споживання платити за газ?

img

Скандал довкола завищених тарифів набирає обертів. Тільки з початку року уряд затвердив уже дві постанови, що стосуються норм споживання газу домогосподарствами, які не мають приладів обліку.

Така активність Кабміну пов’язана із судовими оскарженнями попередніх подібних рішень. Нагадаємо, що на початку 2019-го понад 3 млн українських сімей отримало оновлені рахунки з утричі більшими сумами. Ще торік кілька обласних газових компаній звернулося до суду з вимогою скасувати урядову постанову № 203 від 23 березня 2016-го, якою було зменшено норми споживання газу для домогосподарств, що не мають лічильників. Верховний Суд позов задовольнив, визнавши згадану постанову недійсною через порушення процедури її підготовки та ухвалення.

Урядові постанови

30 січня уряд затвердив нові норми, згідно з якими одна особа, що проживає у квартирі, де є плита, але немає лічильника, споживає за місяць 3,29 м3 газу. Водночас прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що завищені суми сплачувати не варто, тоді як більшість людей це вже зробила. Чи повернуть громадянам переплату, незрозуміло.

Однак уряд не врахував попередніх помилок і знову порушив процедуру узгодження та затвердження постанови. А газопостачальні компанії заявили, що згідно з їхніми розрахунками норма споживання має становити в середньому 7,24 м3 газу на особу. 21 лютого в Окружному адміністративному суді Києва було відкрито нове провадження щодо скасування постанови Кабміну від 30 січня 2019 року про зниження норм споживання блакитного палива.

Позивач — Кременчукгаз — подав до суду заяву про забезпечення позову через зупинення дії оскарженої постанови. Суд її задовольнив. А це означає, що до закінчення розгляду справи по суті згадану постанову ще не скасовано, але розраховувати за нею плату за газ не можна. Крім того, у газівників є всі шанси виграти справу, адже Кабмін знову не дотримав усіх необхідних процедур.

27 лютого уряд затвердив нову постанову з тим самим текстом і помилками в процесі ухвалення. Змінилося лише кілька цифр. Зокрема, найнижчу норму споживання газу для квартири з плитою встановлено на рівні 3,28 м3 на особу, тобто аж на 1 копійку менше. Немає сумнівів, що й цей документ буде оскаржено в суді.

Які норми дійсні?

Залишається головне питання: за якими нормами й скільки мають платити за газ громадяни. У кожному регіоні це питання вирішує місцева газова компанія. Фактично на власний розсуд. Адже у зв’язку із судовою вакханалією важко зрозуміти, які ж норми дійсні.

Зокрема, столична компанія «Київгаз» опублікувала на своєму сайті норми споживання, за якими нараховуватиметься плата в лютому 2019 року. І вони цілковито збігаються з тими, що вказані в постанові Кабміну від 30 січня, попри те що її дія призупинена судом. У запалі боротьби урядовці навіть не помітили, що відтепер звичайна норма споживання трохи нижча, ніж пільгова. Тобто пільговики будуть змушені платити більше, ніж решта споживачів.

Заручниками ситуації залишаються прості українці. Особливо враховуючи те, що ціна на газ уже найближчим часом зросте, а за нею й вартість усіх комунальних послуг.

Плата за користування природним газом за відсутності лічильників:

Ціна природного газу — 8,54892 грн за 1 м3

Вид споживання

Норма споживання на місяць

Тариф на одну особу

Пільгова норма споживання на місяць

Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання

3,28 м3 на одну особу

28,13 грн

3,3 м3 на одну особу

Плита газова за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача

5,39 м3 на одну особу

46,08 грн

5,4 м3 на одну особу

Плита газова та водонагрівач

10,49 м3 на одну особу

89,68 грн

10,5 м3 на одну особу

Індивідуальне опалення будинків в опалювальний період

11,0 м3 на 1 м2 опалювальної площі

94,04 грн

4,5 м3 на 1 м2 опалювальної площі

Якщо у вас виникли проблеми з платіжками за газ - зателефонуйте на безкоштовну грячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи спробують вам допомогти.

 

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму