Колекторський терор: як протистояти незаконним діям?

img

Низький рівень життя та мізерні зарплати дають свої плоди: не маючи засобів для існування, люди змушені брати позики. Однак далеко не всі в змозі повернути борг, адже в країні процвітає безробіття, а гривня постійно знецінюється. І, як часто буває в наших реаліях, на бідності українців спромоглися побудувати прибутковий бізнес.

У Києві часто можна побачити рекламу компаній, які пропонують кредити. Гроші обіцяють надати буквально за 10–15 хвилин без поручителів і начебто на прозорих умовах. Але по факту це боргова пастка.

Хто має право надавати позики?

Найчастіше кредити надають банки, як державні, так і приватні. Оформляючи позику, вони прискіпливо перевіряють документи й платоспроможність потенційного клієнта, а тому можуть відмовити. Проте невеликі суми можуть позичати також фінансові групи або ж напівлегальні організації, оформлені як товариства з обмеженою відповідальністю чи фізичні особи-підприємці. Отримати гроші в них значно простіше, але будьте готові до захмарних відсотків та підводних каменів у договорі. Приміром, якщо ви візьмете 1000 грн, через тиждень доведеться повернути 1500 грн, а це близько 500–600% річних.

Знайомство з колекторами

Коли ж людина не сплачує кредит, борг можуть продати або передати колекторській компанії. Найчастіше це відбувається, коли сума не дуже велика й позов до суду є фінансово невиправданим. Наприклад, борг становить 3000 грн, а судовий збір 1600 грн. Саме тоді з’являються фірми, які готові викупити в кредиторів боргові зобов’язання оптом і дешево. Кредиторові це вигідно, бо в нього немає достатньо ресурсу, щоб ганятися за кожним дрібним боржником, а в разі продажу він отримає хоча б частину суми. Колекторам це вигідно, бо принаймні частину кредитів за умови серйозного тиску вибити вони зможуть. Плюс накрутять на первинну суму захмарні відсотки, пеню та штрафи.

Тож основна мета колекторів — за будь-яку ціну повернути борг. Якщо це не вдається зробити легальними й законними методами, у хід ідуть залякування, телефонні погрози, візити молодиків кримінальної зовнішності додому чи на роботу до боржника. Нерідко вони також тероризують сусідів, близьких, родичів.

Загалом в українському законодавстві такого поняття, як колекторська компанія, не  існує, тож працюють колектори напівлегально. Їх реєструють як товариства з обмеженою відповідальністю. Тобто на папері така фірма надає юридичні послуги, а по факту займається відвертим шантажем і залякуванням.

Щоб не потрапити в скрутне становище, треба дотримувати елементарних правил безпеки. Юристи Центру захисту киян підготували добірку найтиповіших ситуацій, які виникають у процесі спілкування з колекторами, і роз’яснення, як правильно діяти.

Вимагають борг, якого ви не брали?

Таке трапляється, коли ви купуєте SIM-картку з номером, який раніше належав іншій людині. На нього телефонують колектори, запитують про певну особу та вимагають повернути гроші. Переконати їх, що ви не маєте до тієї людини жодного стосунку, майже неможливо. Найпростіший спосіб припинити дзвінки — змінити номер. Також вимагайте, щоб особа, яка телефонує, належним чином представилася, тобто чітко назвала компанію, свої прізвище, ім’я, та по батькові. З’ясуйте реквізити фірми, як мінімум офіційну адресу та номери телефонів. Ви можете самостійно звернутися (найкраще надіслати рекомендованого листа) з вимогою видалити ваш номер із їхньої бази. Усі телефонні розмови з колекторами треба записувати. Якщо дзвінки з погрозами не припиняться, звертайтеся до правоохоронців і до суду. Записи розмов можуть стати вагомим доказом у суді. Якщо ви справді не брали позики, вимагайте компенсації моральної шкоди.

Вимагають борг як від поручителя?

Тут важливо, чи справді ви офіційно поручилися за особу, яка не погасила кредит. Якщо так,отже, на вас лежить часткова відповідальність. І тоді треба якнайшвидше зв’язатися з боржником і нагадати про повернення коштів.

Якщо у вас немає контакту з людиною, а колектори погрожують дедалі частіше, зверніться до прокуратури, адже залякування карається законом. Можна написати заяву про притягнення до відповідальності порушника. Її розглянуть навіть за відсутності доказової бази. Якщо грамотно підготувати матеріали в справі, нав’язливі дзвінки швидко припиняться.

Якщо ви не виступали поручителем, повідомте про це й поцікавтеся, звідки колектор узяв ваші дані. Якщо це не допоможе, надішліть компанії рекомендованого листа з проханням видалити їх. Коли дзвінки не припиняться й після цього, напишіть у поліцію скаргу на домагання.

Неповнолітні

Інколи трапляється, що позики надають неповнолітнім. Зазвичай таким грішать контори на кшталт «Швидко-гроші». Це абсолютно незаконно, адже підлітки не мають права брати кредити. Тому така угода не має юридичної сили. Якщо ж дитину почнуть залякувати колектори, можна сміливо звертатися до поліції, адже за домагання передбачена кримінальна відповідальність.

Вимагають реальний борг, який ви не виплатили?

Непогашений борг доведеться віддати, адже в найгіршому випадку справа може дійти до суду. Але й тут у вас є шанс викрутитися. Коли вам зателефонує колектор, обов’язково поцікавтеся, яку компанію він представляє. Зверніть увагу на давність кредиту. В Україні термін подання судового позову щодо кредитної заборгованості становить три роки. Якщо борг давній, у вас є шанс його не віддавати. Якщо все ж таки платити доведеться, але повернути всю суму ви не в змозі, просіть розстрочку. І, можливо, вам не відмовлять, адже основна мета компанії — повернути свої кошти. Також під час розмови з колектором повідомте термін, у який зможете розрахуватися. Це убезпечить вас від постійних дзвінків та листів.

Якщо у вас виникли проблеми з колекторами або питання щодо погашення боргу  зетелефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи спробують вам допомогти.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму