Як вберегтися від квартирного шахрайства?

img

Випадків, коли за допомогою таких схем нерухомість переоформлюють на невідомих осіб, у столиці чимало. Зокрема, рік тому було розкрито злочинну групу, яка незаконно заволоділа щонайменше 15 квартирами. У двох випадках зловмисники навіть примудрилися зняти судові арешти з квартир. Для цього незаконно втрутилися в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Типова київська афера

Тепер такі дії кваліфікують як незаконне заволодіння коштами в особливо великих розмірах. Але ще зовсім недавно це були цілком солідні ріелтори, які успішно продали щасливим покупцям десятки квартир за «вигідними цінами». Щоб приховати шахрайство й відбілити нерухомість, вони кілька разів перепродували її одне одному. Після чого житло купували нові власники, які не підозрювали про його кримінальне походження. Найчастіше мешканці квартири дізнавалися про аферу вже тоді, коли люди приходили вселятися в щойно придбане житло.

Кожен учасник у різних схемах міг бути продавцем, покупцем, брокером чи фіктивним власником. 

Заходи безпеки

Щоб не потрапити на гачок шахраїв, треба засвоїти непорушні правила. Тим більше якщо ви купуєте або продаєте нерухомість. Навіть якщо довіряєте всім учасникам угоди, все одно чітко дотримуйте цих правил.

Насамперед подбайте про юридичний супровід майбутньої угоди. Купуючи житло, обов’язково з’ясуйте, чи не змінювався останнім часом його власник. Якщо так, дізнайтеся причини такого швидкого продажу. Якщо оборудок було кілька, краще взагалі відмовитися від цієї пропозиції. Навіть якщо вона здається вам дуже привабливою.

Також варто з’ясувати, чи не перебуває квартира під арештом або чи не застосовувалися щодо неї якісь інші судові обмеження. Якщо арешт знято безпосередньо перед укладенням вашої угоди, добре подумайте.

Важливо, щоб під час підписання документів був присутній безпосередній власник, а не його представник. Нехай навіть цей представник має найкращу у світі довіреність. Адже власник узагалі може не знати про те, що його квартиру продають. І коли він захоче повернути нерухомість у судовому порядку, у нього будуть хороші шанси на перемогу. При цьому гроші вам ніхто не віддасть.

І насамкінець. Якщо вам пропонують укласти угоду на меншу суму, ніж реально коштує квартира, відмовтеся! Так, це справді трохи зменшить податки. Але в разі скасування угоди з будь-якої причини вам повернуть суму, що зазначена в документах.

Коментар юриста

Є багато шахраїв, основна мета яких — заволодіти чужим майном. Часто такі аферисти співпрацюють із так званими чорними нотаріусами й державними реєстраторами. Нотаріус і державний реєстратор, які діють у межах законодавства, перед вчиненням відповідних дій мають перевірити всі відомості та документи, щоб виключити помилку.

Але «чорні» нотаріуси та недобросовісні реєстратори можуть працювати з фіктивними документами й без згоди реальних власників. Боротися з такими аферами важко, але можливо. Насамперед треба звернутися до Міністерства юстиції України зі скаргою. І вже на основі його відповіді визначати подальший алгоритм дій: звернення до правоохоронних органів, оскарження в суді тощо.

Закликаємо вас: будьте обережні та обачні!

Якщо ви стали жертвою шахрайських маніпуляцій, чи помітили подібні випадки - зателфонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи проконсультують вас, як діяти у такій ситуції.

 

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму