Насильство в сім’ї: що робити?

img

Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» не змінив українські реалії. Але, цілком можливо, з часом він скоригує поведінку тих, хто вважає прийнятним знущатися з рідних.

Більшість українців чули про цей документ як про закон про згоду на секс. При цьому в документі жодним чином не прописано, як саме вона має надаватися та оформлятися.

Закон містить багато справді важливих нововведень, які можуть суттєво вплинути на повсякденне життя та особисті стосунки українців. Зокрема, йдеться про чіткіше визначення насильства. Тепер позиція «б’є, отже, любить», стає протиправною. Також треба серйозно замислитися тим, хто вважає, що бити дітей — це «віковічна традиція, яка є частиною українського менталітету».

Перший вирок

Якщо зафіксовано конкретне порушення, за нього настане конкретна відповідальність. Інша річ, наскільки дієвим може покарання.

11 січня цього року Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» нарешті набрав чинності. Тож, коли в лютому чоловік знову побив свою матір, його дії кваліфікували вже як кримінальне правопорушення. Після проведення судово-медичної експертизи та слідства чоловік отримав вирок, а саме місяць позбавлення волі. Важко сказати, наскільки таке покарання насправді може зупинити подальше насильство.

Крім того, згідно з рішенням суду злочинець має пройти спеціальну програму формування неагресивної психологічної моделі поведінки. Як пояснюють у поліції, ця програма передбачає щотижневі індивідуальні та групові заняття з людьми, схильними до насильства. Якщо ж особа ухилятиметься від участі, це кваліфікуватимуть як кримінальне порушення.

Як і за що каратимуть?

Як зазначалося вище, Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дав змогу чіткіше визначити, що взагалі охоплює поняття домашнього насильства. Зокрема, воно характеризується як «дії чи бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання, або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи в шлюбі, незалежно від того, чи проживає особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа». Також насильством вважаються погрози вчинення таких діянь.

Якщо раніше насильством вважалося фактично тільки побиття чи незаконне ув’язнення, то тепер до цього переліку включено моральний та економічний тиск, погрози. Крім того, значно розширено перелік осіб, дії яких кваліфікуватимуться як домашнє насильство. Це можуть бути дядьки, тітки, племінниці чи навіть двоюрідні брати й сестри, дідусі та бабусі або взагалі особи, які не перебувають у прямих родинних стосунках, але проживають разом із сім’єю.

Особливу увагу новий закон приділяє дітям, які стали жертвами домашнього насильства. Відтепер потерпілими визнаються не тільки ті з них, які безпосередньо зазнали знущань, а й ті, які стали свідками конфлікту між родичами. Зокрема, у Кримінальному кодексі з’явилось окреме положення, яке визначає, що вчинення будь-яких насильницьких дій у присутності дитини — це обтяжувальна обставина, яка призводить до посилення покарання.

Разом із тим, якщо під час слідства та судового розгляду з’ясується, що злочин проти члена сім’ї було скоєно «під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного жорстоким поводженням або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого», відповідальність, навпаки, може бути пом’якшено.

Приклад: дружина вбила чи скалічила свого чоловіка, але було доведено, що це сталося внаслідок насильства щодо неї. Згідно з новим законодавством вона може розраховувати на значно м’якший вирок. Звісно, це не звільняє від відповідальності зовсім, але строк, найімовірніше, буде зменшено з п’ятнадцяти до п’яти років.

Ще одне нововведення — заборонні приписи. Тобто тепер особі, яка вчинила насильство, можуть заборонити спілкуватися або навіть наближатися до жертви на певну відстань. Причому приписи можуть видаватися не тільки за рішенням суду. У деяких випадках їх виписуватимуть поліцейські безпосередньо на місці події.

Передбачено також створення спеціальних притулків для постраждалих, де вони певний час зможуть перебувати й отримувати необхідну медичну та психологічну допомогу.

Якщо ви страждаєте від домашнього насильства, чи помічали, що від цього страждають ваші знайомі - зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію Центру захисту киян 0 800 30 2019. Наші юристи підкажуть як діяти і куди звертатися.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму