Нові стандарти позики на придбання житла або побутової техніки

img

Отримати банківську позику, навіть під високий відсоток, стане набагато важче, а для декого взагалі неможливо.

Не секрет, що рівень доходів більшості українців не дає змоги швидко назбирати гроші на квартиру, автомобіль чи навіть найнеобхіднішу побутову техніку. На жаль, в Україні, на відміну від розвинених країн, отримати позику під невеликі відсотки неможливо й за користування банківськими грошима доводиться сплачувати шалені комісійні.

Держава отримає інформацію про всіх банківських клієнтів

Нещодавно в Україні було створено Кредитний реєстр, до якого всі фінансові установи повинні передавати інформацію про позичальників. Контролює цю загальнодержавну базу даних Національний банк. А наприкінці травня регулятор своєю постановою суттєво ускладнив життя громадянам, запровадивши порядок урахування банками інформації з реєстру під час визначення розміру кредитного ризику.

Як повідомили в НБУ, віднині банки зобов’язані зараховувати до найнижчого класу боржника — фізичну особу, щодо якої в Кредитному реєстрі є інформація про дефолт в інших фінустановах. Нова система отримання позик застосовуватиметься в тестовому режимі з 1 липня цього року й стане обов’язковою для виконання з 1 грудня.

Варто зазначити, що банки вже сьогодні повинні передавати до реєстру всю інформацію про своїх позичальників. І насамперед про проблеми з погашенням кредиту та дефолти боржників, тобто про цілковиту відмову чи неможливість повертати кошти. А до кінця цього року вони передаватимуть дані абсолютно про всіх своїх клієнтів. До реєстру вносяться ім’я, прізвище та по батькові, дата народження, індивідуальний податковий номер, інформація про кредит, вид діяльності боржника, розмір прострочення, пов’язаних із банком осіб, належність боржника до групи пов’язаних контрагентів тощо.

Раніше особа, яка взяла кредит, але була неспроможна його виплачувати, могла отримати позику в іншій фінустанові. Відтепер зробити це майже нереально. Схематично ситуацію можна описати так: від банку «А» до Кредитного реєстру НБУ надходить інформація про дефолт позичальника або про прострочення ним платежів. Одночасно боржник має кредит у банку «В». Згідно з новими правилами банк «В» повинен різко погіршити якість кредиту, тобто знизити позичальника в рейтингу і, можливо, навіть підняти відсоткову ставку — через ризик. Навіть попри те що ця особа досі мала хорошу кредитну репутацію і вчасно все погашала.

Як людей поділили на категорії

Виникає слушне питання: а що це за класи, на які банкіри поділяють позичальників? Виявляється, кредити бувають кількох категорій: стандартні, субстандартні, тобто такі, що перебувають під контролем, і безповоротні, дефолтні, тобто такі, що вже не працюють. Якщо платежі від позичальника не надходили понад 90 днів, позика вважається проблемною, якщо більш ніж 180 — дефолтною.

При цьому клієнт набирає так звані бали залежно від його кредитної історії. Так, разове прострочення виплати відсотків або тіла кредиту тягне за собою нарахування негативних балів. Тоді як наявність якісної застави, наприклад квартири в центрі міста, забезпечує додаткові позитивні бали. Високий рівень офіційних доходів теж іде в плюс боржникові. На основі цих балів і формується рейтинг позичальника.

На думку фахівців, запровадження Кредитного реєстру НБУ має спростити надання позик платоспроможним і дисциплінованим громадянам. Але є й зворотний бік медалі. Адже більшість українців не отримують гарантованих, стабільних доходів. І якщо людина на якийсь час лишилася без роботи і не здійснила вчасно поточний платіж, банк може суттєво погіршити умови кредиту, що ще більше ускладнить її фінансовий стан. Найважче буде тим, у кого в заставі перебуває нерухомість. Згідно з Кодексом України з процедур банкрутства, який повноцінно запрацює з 21 жовтня цього року, фінустанова матиме всі юридичні підстави відібрати в боржника через суд квартиру або будинок.

Коли банкіри почнуть відбирати житло

З моменту набрання чинності Кодексом України з процедур банкрутства скасовується мораторій на стягнення заставного майна за валютною іпотекою. Нагадаємо, що мораторій був уведений у дію 7 червня 2014 року і запроваджував тимчасову відстрочку стягнення заборгованості в іноземній валюті за рахунок реалізації закладеної нерухомості, придбаної за кредитні кошти.

Таким чином, уже за кілька місяців банки на законних підставах почнуть вимагати арешту й продажу житла, автомобілів та іншого майна боржників. Після того як господарський суд визнає позичальника банкрутом, на сайті судової влади публікується відповідне оголошення і розпочинається процедура погашення боргів. Усі кредитори можуть заявляти грошові вимоги до боржника, тобто фактично позбавити його майна.

 

Якщо у вас винили питання чи ваші права порушили - телефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Юристи Центру захисту киян вас проконсультують.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму