Нові правила сплати за комуналку

img

Згідно із законодавчими нововведеннями відтепер усім нам окрім звичних платежів нараховуватимуть так звану абонплату. А за несвоєчасну оплату передбачені штрафні санкції — пеня.

Суму в платіжці розділять на дві частини. Крім власне плати за опалення та воду згідно з показниками лічильника з’явиться ще одна графа — абонплата, а точніше плата за абонентське обслуговування. Спочатку вона буде виділена з нинішнього тарифу, а надалі постачальники змінюватимуть її на власний розсуд.

Як нараховуватимуть абонплату?

Абонплату нараховуватимуть у випадку, якщо між постачальником і споживачем укладено індивідуальний договір. Фактично це гроші на утримання всієї абонентської служби постачальника. Платіж нараховуватиметься в будь-якому разі незалежно від обсягів споживання. Навіть якщо ви, наприклад, були у від’їзді й не користувалися водою.

Нагадаємо, що новий закон передбачає дві форми договірних відносин між мешканцями багатоквартирних будинків і компаніями, що надають їм послуги. Це колективний та індивідуальний договори. Більше читайте тут https://czk.org.ua/kyiv/lifehacks/957.

Колективне споживання або колективний договір передбачає, що з боку споживачів підписантом може бути ОСББ, управитель або керуюча компанія. Якщо мешканці не створили ОСББ або не найняли управителя, вони будуть зобов’язані укладати з постачальниками води й тепла індивідуальні договори.

Водночас прямі договори з постачальниками електроенергії й газу існують уже давно. Цей документ підписує кожен власник квартири або нежитлового приміщення. Ще раз підкреслимо: абонплата нараховуватиметься за послуги, надані компанією конкретному споживачеві на підставі індивідуального договору.

Новий порядок оплати комунальних послуг

Уряд затвердив спеціальну методику розрахунку плати за опалення та водопостачання на 80 сторінках. Вона надзвичайно складна й незрозуміла навіть для фахівців. Експерти досі не можуть розібратися в складних формулах, особливо коли в будинку встановлені як загальнобудинкові, так і індивідуальні лічильники води або тепла. Якщо уряд не надасть додаткових роз’яснень, контролювати постачальника буде дуже важко.

При цьому новий закон дозволяє постачальникам нараховувати пеню за несвоєчасну оплату в розмірі 0,01% за кожен день прострочення платежу, тобто 3,65% у рік, а також відключати воду, опалення, газ та електроенергію в разі виникнення великої заборгованості. Хоча на практиці залишити конкретну квартиру без води або тепла доволі важко. А от для відключення всього будинку справді можуть виникнути підстави.

Якщо мешканці підписали з компанією індивідуальні договори, вода або тепло постачаються до загальнобудинкового лічильника. Плата нараховується на основі його показників, тобто на весь будинок. Виходить, якщо хтось із мешканців має заборгованість, за нього доведеться платити сусідам. Інакше поступово накопичуватиметься загальний борг, що може стати підставою для відключення всього будинку. Без води або опалення можуть лишитися сотні людей, які сумлінно платять за послуги.

Якщо у вас виникли питання щодо абонплати чи заборгованості зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію Центру захисту киян 0 800 30 2019. Наші юристи вас проконсультують.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму