Порядок та спосіб обчислення пені у разі виникнення заборгованості зі сплати аліментів

img

Нормами Сімейного кодексу України передбачено декілька способів виконання батьками обов’язку утримувати дитину, зокрема, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть сплачуватись добровільно, чи стягуватись примусово.

При цьому, трапляються випадки коли з вини боржника виникає заборгованість зі сплати аліментів. В таких випадках, одержувачу аліментів, на законодавчому рівні гарантовано право на стягнення з платника аліментів неустойки (пені), але на практиці інколи постають проблемні питання застосування ст. 196 Сімейного кодексу України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Проте суди, за відсутності чіткого розуміння даної правової норми, а саме порядку та способу обчислення пені у разі виникнення заборгованості зі сплати аліментів, по-різному вирішували спори щодо стягнення неустойки (пені).

Велика Палата Верховного Суду у прийнятій постанові від 03 квітня 2019 року у справі № 333/6020/16-ц (http://reyestr.court.gov.ua/Review/81573936), уточнила сформовану раніше позицію щодо порядку обчислення неустойки (пені) зі сплати аліментів, визначивши, що обчислення пені за несплату або прострочення сплати аліментів передбачає врахування кожного дня такого прострочення. Як зазначено в даній постанові, розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувались аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов’язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.

Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %. За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем. Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.

Таким чином, нові правила обчислення пені направлені на посилення гарантій отримувачів аліментів при захисті порушених прав, в разі неналежного виконання платником аліментів своїх обов’язків, а також, і як додатковий вплив на боржників здійснювати належні платежі без затримок та у визначеному розмірі.

 

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму