Що робити, якщо ваше житло затопили

img

Винуватцем залиття (затоплення) квартири може бути балансоутримувач (ЖЕК, ОСББ, ЖБК та інші) або ж власник іншої квартири.

Якщо залиття (затоплення) сталося з вини балансоутримувача (прорив труби за межами квартири сусіда):

  1. комісією складається акт залиття;**
  2. комісією складається кошторис на проведення ремонтних робіт у квартирі*
  3. виконується ремонт за рахунок балансоутримувача (ЖЕК та ін.)
  4. у випадку відмови покривати витрати на проведення ремонту - питання вирішуються в судовому порядку.

Якщо залиття (затоплення) сталося з вини мешканців:

  1. комісією складається акт залиття;**
  2. вручається припис про усунення наслідків залиття винуватцю залиття;
  3. складається кошторис (організацією, яка здійснює незалежні експертизи) для оцінки збитків від затоплення (залиття);*
  4. у разі відмови мешканця - винуватця залиття - покривати витрати на проведення ремонту -  питання вирішуються в судовому порядку;

*Визначення оцінки збитків від залиття (затоплення)! Для визначеності вартості ремонтно-відновлювальних робіт, які необхідно провести для ліквідації наслідків залиття приміщень необхідно замовити Оцінку збитків від затоплення (залиття).  

      Зазвичай балансоутримувач проводить оцінку з заниженням вартості відновлювальних робіт, тому для з’ясування дійсної вартості завжди можна звертатись до компаній, які мають ліцензію та провадять оцінку збитків від залиття (затоплення)!

Для підтвердження розміру витрат на ремонт затопленої квартири та прямих збитків яких зазнав власник, необхідно замовити проведення оцінку збитків від затоплення (залиття).  Правила виконання дослідження чітко прописані в «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень»,  яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998  № 53/5.

** Складання Акту залиття передбачено «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій» які затверджені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року №76.

В акті повинно бути відображено:

дата складання акту (число, місяць, рік);

прізвища, ініціали та посади членів комісії;

прізвища, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; адреса квартири, поверх, форма власності;

прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття; адреса квартири, поверх, форма власності;

характер залиття та його причини, (наприклад  саме втручання мешканців окремої квартири у роботу системи, незадовільне технічне обслуговування систем, передчасний вихід з ладу радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких підводок та ін.;

завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтована вартість);

висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Звернення до суду з позовною заявою.

У випадку, якщо винуватець у залитті квартири, добровільно не відшкодовує збиток, заподіяний затопленням, власнику слід звернутися за захистом своїх прав до суду. Порядок звернення до суду з позовною заявою врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України.

Пам'ятайте, що подаючи позов про відшкодування майнової шкоди до сусіда, котрий затопив вашу квартиру, слід належним чином довести факт затоплення.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму