Право працівника на відпочинок

img

У випадку, коли тривалість виробничого процесу перевищує допустиму тривалість щоденної роботи, а також з метою ефективнішого використання обладнання, збільшення обсягів продукції, що випускається, або послуг - вводять змінну роботу.

Змінна робота – це метод організації праці у дві, три або чотири зміни, за яким працівники послідовно змінюють один одного на одних і тих же робочих місцях відповідно до графіка змінності (роботи). Він може бути безперервним або з перервами.

Нерідко трапляються випадки, коли роботодавець при складанні графіків змінності не дотримується вимог трудового законодавства, зокрема, щодо дотримання визначеної законодавцем мінімальної тривалості щотижневого відпочинку працівників.

Слід зазначити, що у ст. 24 Загальної декларації прав людини проголошується, що кожна людина має право на відпочинок і дозвілля, включаючи право на розумне обмеження робочого дня та на оплачувану періодичну відпустку.

За приписами ст. 45 Конституції України право на відпочинок забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.

При цьому, відповідно до положень Кодексу законів про працю України, тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години (ст. 70 КЗпП України).

Таким чином, при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) мають розроблятися роботодавцем таким чином, щоб тривалість щотижневого безперервного відпочинку була не менш як 42 години.

Отже, оскільки мінімальний час відпочинку встановлюється законом і може бути збільшений, але не зменшений, роботодавець при складанні графіку роботи, має обов’язково враховувати вимоги вищезазначених статей чинного законодавства України та не допусками порушення конституційного права громадян на відпочинок.

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму