Чесні вибори у Києві: як протистояти махінаціям

img

1 березня в УНІАНі відбулася прес-конференція на тему: «Чесні вибори у Києві: як протистояти махінаціям».

Голова ГО «Центр захисту киян» Віталій Нестор, правозахисник Юрій Власенко, політичний консультант Андрій Вальчишин та політичний технолог Петро Охотін обговорили маніпуляції та схеми, якими сьогодні незаконно користуються кандидати на пост президента України. 

Спікери розповіли про найпоширеніші технології фальсифікації виборів, замовлені статті по дискредитації кандидатів, погрози та тиск на причетних до виборів осіб.

Політичний консультант Андрій Вальчишин повідомив, що наразі окрім скупки голосів та інших махінацій, деякі кандидати у президенти маніпулюють громадською думкою за допомогою інформаційних «вкидів» та провокацій, фейкових соціологій. Вони використовують послуги інтернет-тролів у соцмережах, а також співпрацюють з правоохоронними органами, чи іншими інститутами влади для того, щоб відволікти увагу виборців від реальних подій. 

«Виборчі порушення та управління вибором людей стосуються не лише підкупу виборців та фальсифікацій на виборчих дільницях, але й самого ходу кампаній. Якщо ми на цьому етапі відкинемо певні адміністративні елементи правопорушень, то є великий спектр інших інформаційних маніпуляцій, які використовуються. Їх можна назвати створенням віртуальної реальності, що прагне перейти в реальність фізичну», додав Андрій Вальчишин.

Керівник юридичного департаменту Центру захисту киян застеріг мешканців столиці не піддаватися агітаційним провокаціям та з обережністю ставитися до різних соцопитувань і анкет, які їм пропонують заповнити. Адже в Києві частішають випадки, коли таким чином збирають персональні дані, які далі йдуть невідомо куди, кому і для чого. 

«Ми прекрасно розуміємо, що бруд навмисно використовується штабами окремих кандидатів для того, щоб підняти рівень соціальної напруженості у суспільстві та показати суспільству ніби-то повну недовіру до усіх кандидатів. І за рахунок цього максимально зменшити явку на виборах», зазначив Юрій Власенко.

Голова Центру захисту киян Віталій Нестор розповів що робити громадянам у випадку виявлення передвиборчих махінацій.

«Є ряд норм чинного законодавства про адміністративні правопорушення, які передбачають відповідальність за порушення виборчого законодавства: за підкуп, неправомірні дії, проведення агітації тощо. Враховуючи тенденцію до збільшення порушень агітаційної діяльності, ми вимушені були запустити в Центрі захисту киян запустити інформаційну гарячу лінію 0 800 30 2019, яка надасть можливість уникнути та запобігти масовим порушенням прав виборців та виборчого законодавства», зазначив Віталій Нестор.

Центр захисту киян створив спеціальну інформаційну лінію, куди можуть звертатися виборці, яких намагалися підкупити, маніпулювати ними, випагати персональні дані, чи яких намагалися втягнути у інші передбиворчі маніпуляції. Киян консультують юристи, які фіксують правопорушення відповідно до виборчого законодавства України та допомагають направити справу чи звернення до правоохорнних органів. В подальшому це дає змогу особам, чиї права були порушені, звернутися до правоохорнних органів з метою притягнення винних до відповідальності.

Наразі в Україні Міністерство внутрішніх справ запустило інформаційно-аналітичну систему «Вибори 2019», яка в онлайн режимі фіксує скільки щодня порушень виборчого законодавства зафіксовано на території всієї України. Будь-яка особа, може перевірити скільки і які правопорушення були зафіксовані в конкретний день. Система націлена на те, аби публічно показати виборцям хто з кандадатів вчиняє неправомірні дії.

«В Україні однією із форм демократії є вибори, і ми маємо право обирати чесно та законно будь-якого з кандидатиів, як в президенти, чи Верховну Раду, так і  на місцевих виборах», додав Віталій Нестор.

Якщо ви помітили виборчі правопорушення, чи порушено ваші права як виборця телефонуйте на нашу безкоштовну гарячу лінію 0 800 30 2019. Наші юристи спробують допомогти вирішити проблему.
 

Центр захисту киян створено для інформування жителів міста та надання безкоштовної допомоги у вирішенні проблемних питань. Тут можна отримати юридичну консультацію, рекомендації щодо оформлення документів та звернень, пройти курси цифрової грамотності та отримати підтримку в реалізації власних ідей та проектів на користь міста.

Зв’язатися з нами
Гаряча лінія 0(800)30-20-19

Отримайте РЕАЛЬНУ допомогу в найкоротші терміни

Заповніть форму